Przed losowaniem grup finałowym UEFA zaprasza na prezentację miast gospodarzy UEFA EURO 2016. Informację przydadzą się wszystkim kibicom którzy wybierają się na turniej do Francji. Jako trzecie miasto przedstawiamy Marsylie.MarsyliaMarsylia miasto w południowej Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Bouches-du-Rhône. To najbardziej kosmopolityczne miasto Francji, zawdzięczające swoje znaczenie portowi. Usytuowanie sprawia, że jest to swoisty tygiel ras i narodowości.
HistoriaMarsylia została założona przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. pod nazwą Massalia. Marsylia była pierwszym greckim państwem-miastem na obszarze Europy Zachodniej. Po upadku cesarstwa Marsylia znalazła się w rękach Wizygotów, a następnie Franków. W 1347 r. tutaj po raz pierwszy pojawiła się zaraza „czarnej śmierci” rozprzestrzeniając się w Europie Zachodniej. W 1423 r. Marsylię splądrowali Aragończycy. Najbardziej tragiczna w dziejach była jednak zaraza przywieziona w 1720 r. z Syrii, w wyniku której zmarła połowa mieszkańców Marsylii. W czasie wojny znacznie zniszczona. Pod koniec XX w. stała się jednym z najważniejszych miast, w których osiedlali się emigranci z Afryki Północnej, zmieniając oblicze narodowościowe Marsylii.
ZabytkiJednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Marsylii jest Bazylika Notre-Damme-de-la-Garde wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Jest to bardzo bogato zdobiony obiekt, pokryty warstwami kolorowych marmurów, z licznymi malowidłami ściennymi oraz witrażami. Towarzyszy mu dzwonnica z 9-metrową złoconą statuą Matki Boskiej. Zainteresowanie budzi też opactwo San Victor wraz z zabytkowymi kryptami. Z bardziej nowoczesnych obiektów przyciąga uwagę blok mieszkalny Cité Radieuse, budzący spore kontrowersje. Inne ciekawe obiekty, to stara i nowa katedra La Mayor oraz XVII-wieczny Ratusz.
Parki i ogrodyMarseille oferuje wspaniałą lokalizację w wyjątkowej okolicy, pomiędzy morzem, na wzgórzach i Calanques. Te naturalne granice, morska na zachodzie i lądowa na wzgórzach otaczających, przyczyniły się do powstania oryginalnych miejsc i krajobrazów. Połowa powierzchni miasta składa się z naturalnych przestrzeni, z ponad 400 hektarów parków i ogrodów. Niektóre bardzo stare, jak Jardin de la Colline Puget, pierwszy publiczny ogród stworzony w Marsylii w 1801 roku, inne archeologiczne, jak Jardin des Vestiges ze śladami antycznego portu, jeszcze inne w malowniczej okolicy z widokiem na morze, jak Parc Valmer. Jest tu też zielony zakątek na krótką chwilę odpoczynku, taki jak Parc Longchamp lub otaczające miasto naturalne tereny, takie jak Parc Pastre. Marsylskie parki i ogrody są bardzo zróżnicowane, podobnie jak samo miasto.
PortMarsylia uważana jest powszechnie za wrota do Morza Śródziemnego, dlatego najważniejszym miejscem w mieście jest port. Obowiązkowym miejscem, które trzeba odwiedzić są okolice Starego Portu, funkcjonującego tu juz od 2600 lat. Niewiele jest na świecie miejsc o tak starej historii. Port nazywany Joilette dziś już nie pełni funkcji przeładunkowej, a został jedynie przystanią i bazą wypadową dla kutrów rybackich, ale jest to zabytkowy obiekt strzeżony przez dwa forty: Fort św. Mikołaja i Fort św. Jana. Niezwykle barwna i interesująca jest również stara dzielnica portowa, pełna tawern, barów i restauracji serwujących lokalne morskie przysmaki. Ze starego portu można tez popłynąć promem na wyspę If.
Wyspa IfTa skalista wysepka położona jest w odległości 3,5 km od portu w Marsylii. W jej centrum znajduje się zamek z XVII wieku. Château d’If - bo taką nosi on nazwę, powstał właściwie sto lat wcześniej, ale umocnienia XVII-wieczne zadecydowały o jego przeznaczeniu. Zamek przez długie lata pełnił funkcję niedopstępnego więzienia, rozsławionego przez powieść "Hrabia Monte Christo" - A. Dumasa. Więzienie służyło głównie więźniom politycznym i religijnym. Prawie żaden z nich nie opuścił murów zamku.
Marsylia - "francuskie Chicago"Marsylia znana jest z wielu filmów fabularnych, w których przeważnie tematyka krąży wokół porachunków gangsterskich, szpiegostwa i francuskiej mafii, stąd miasto zyskało miano "francuskiego Chicago". Szczególnie w starej portowej dzielnicy trzeba uważać na kieszonkowców i rozboje. Warto zrezygnować dla własnego bezpieczeństwa z nocnych spacerów w tych rejonach. W samym mieście lepiej pilnować portfela, albo po prostu nie nosić przy sobie większej gotówki. Poza tymi negatywami Marsylia kojarzy się też z bohaterstwem, a zwłaszcza znamienna jest Marsylianka, czyli pieśń wojenna towarzysząca batalionowi marsylskiemu w okresie rewolucji francuskiej.
Kuchnia marsylskaKażdy wie, że mieszkańcy Marsylii doceniają proste rzeczy. To prawda, że natura jest niezwykle dla nich przyjazna. Po pierwsze, środowisko naturalne: idealny klimat, tuż obok morze i jego aromatyczne bogactwo pod ręką .Marsylczycy wiedzą, jak tworzyć mieszanke smaków lądowych i morskich i w ten sposób promują produkty regionie. Podstawowymi daniami kuchni marsylskiej są proste potrawy, składające się ze świeżych produktów (pomidory, cukinie, bakłażany, papryka słodka, koper, itp.), oraz szeroki wybór ryb. Ich kunszt wyraża się przez sposób połączenia wszystkich tych składników oraz aromatycznych ziół i przypraw: czosnek, tymianek, rozmaryn, cząber, bazylia, szczypiorek, itp.nie zapominając oliwy z oliwek. Klasyczne specjały, to nie-do-missed "bouillabaisse" (zupa rybna), aioli (prowansalski majonez czosnkowy), pieds et paquets (świńskie nóżki), tapenade (oliwa z kąpieli), Pistou (pesto) zupy i wiele innych potraw .
Informacje ogólne
Liczba ludności :860 tys
Aglomeracja : 1,5 mln
Powierzchnia : 240,62 km²
Oficjalny Hymn UEFA EURO 2016