Autor Wątek: Wyjasnij dlaczego...  (Przeczytany 4918 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Poloweczka

  • II - ligowiec
  • ***
  • Autor wątku
  • Join Date: Lis 2008
  • location: Polska... Kuczbork
  • Wiadomości: 315
  • Dostał Piw: 0
  • Na forum od: 10.11.2008r.
  • UKS Boruta Kuczbork
Wyjasnij dlaczego...
« dnia: Maj 26, 2009, 14:36:06 »
PAnowie szukalem w necie i nic na ten temat nie znalazlem...moze wy cos byscie pomogli mam zadanie z geografi a mam taka kolesiowe ze jak tego nie bede mial to mnie ujeb*e...

Mam takie cos zadane...
 Wyjasnij dlaczego monsun letni w Inadiach nazywany jest ..tragarzem deszczu" , a monsun zimowy ,,wiatrem glodowym"

Pomozecie...bo nic nie moge znalezc
Czasem warto zajrzeć!
Jeśli nie ma w GOOGLE to nigdzie nie ma.

Offline Flaqson

  • Piłkarz C klasy
  • **
  • Join Date: Maj 2006
  • location:
  • Wiadomości: 166
  • Dostał Piw: 0
  • Na forum od: 08.05.2006r.
    • SLIZG
Odp: Wyjasnij dlaczego...
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 26, 2009, 14:47:57 »
Najbardziej znana jest cyrkulacja monsunowa, która występuje w Indiach i w południowo-wschodniej Azji. Latem powietrze nad kontynentem jest cieplejsze niż powierzchnia wody, dlatego masy powietrza przemieszczają się znad oceanu w stronę lądu. Tu dochodzi do spotkania wilgotnych mas powietrza znad oceanu z powietrzem suchym znad lądu, co wywołuje opady deszczu. Napotykając na przeszkody orograficzne (wyżyny, góry), wilgotne powietrze podnosi się, co wywołuje obfite opady deszczu, w niektórych miejscach nawet ponad 10 000 mm! Podczas zimy cyrkulacja monsunowa zmienia kierunek, a przy powierzchni Ziemi przeważają wiatry wiejące znad lądu w stronę oceanu. Monsun letni trwa w Indiach zwykle od czerwca do września. W tym czasie duże obszary zachodnich i środkowych Indii otrzymują ponad 90% rocznej sumy opadów, podczas gdy południe i północno-zachodnia część kraju otrzymuje 50-75% rocznej sumy opadów. Miesięczne sumy opadów atmosferycznych sięgają przeciętnie 200 - 300 mm, a najwyższe wartości osiągają w połowie monsunu letniego - w lipcu i sierpniu.

Indie pozostają pod wpływem klimatu zwrotnikowego o charakterze monsunowym. Monsun zimowy, wiejący z lądu, przynosi pogodę chłodną i bezdeszczową. Monsun letni, morski, przynosi duże opady i podnosi temperaturę powietrza. W okresie przejściowym cofania się monsunu letniego nierzadkie są cyklony, którym towarzyszą wielkie ulewy. W regionach wysokogórskich klimat zmienia się wraz z wysokością, zimy są długie i ostre.

naucz sie lepiej korzystać z internetu ;)

Offline Poloweczka

  • II - ligowiec
  • ***
  • Autor wątku
  • Join Date: Lis 2008
  • location: Polska... Kuczbork
  • Wiadomości: 315
  • Dostał Piw: 0
  • Na forum od: 10.11.2008r.
  • UKS Boruta Kuczbork
Odp: Wyjasnij dlaczego...
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 26, 2009, 15:08:08 »
Chodzi mi o to dlaczego te monsuny tak sie znazywaja
Tragarz deszczu
wiatr glodowy

Ale to tez sie przyda oo tym informnacje znalazlem ...ale szukam na ten temat o ich nazwach
Czasem warto zajrzeć!
Jeśli nie ma w GOOGLE to nigdzie nie ma.

TWOJA LIGA Pro Evolution Soccer

Odp: Wyjasnij dlaczego...
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 26, 2009, 15:08:08 »