#171 IX 2015
Narsingh piłkarzem sierpnia w PSV Na stronie internetowej
psv.nl zorganizowano głosowanie, w którym kibice mogli wybrać najlepszego ich zdaniem zawodnika PSV w sierpniowych meczach. Zwycięzcą plebiscytu został Luciano Narsingh. Tuż za nim uplasował się odchodzący z klubu Georginio Wijnaldum. Podium dopełnił Luuk de Jong.
Na wyróżnienie 25-latek zapracował przede wszystkim strzeleniem 3 goli w 4 meczach - pokonywał bramkarzy Cambuur, Dordrechtu i Excelsioru. Odpowiada tym samym za nieco ponad 1/3 dorobku bramkowego całej drużyny. Poza tym, po odejściu Memphisa Depaya wyraźnie złapał wiatr w zagle i wygląda na to, że to właśnie on przejmie po swoim młodszym koledze funkcję lidera ofensywy PSV, zwłaszcza że nie dał się skusić Interowi w ostatnich dniach okna transferowego, woląc pozostać na razie w Holandii - inną sprawą jest, czy zarząd
Boeren w ogóle zdecydowałby się na jego sprzedaż.
Narsingh zajął także drugie miejsce w plebiscycie na zawodnika miesiąca Eredivisie. Nagroda powędrowała do Hakima Ziyecha z Twente, który w sierpniu 4-krotnie trafiał do siatek rywali.
Podsumowanie okna transferowego w HolandiiNie licząc Depaya i Wijnalduma, Jasper Cillessen to najpopularniejszy zawodnik, który opuścił Eredivisie w letnim oknie transferowym. Jednym z powodów, dla których holenderskie zespoły rzadko odnoszą sukcesy w klubowych rozgrywkach międzynarodowych, jest to, że ich czołowi zawodnicy często decydują się na zmianę otoczenia i przenoszą się do innych lig. W tym roku nie było inaczej, a patrząc na to, ilu wartościowych zawodników opuściło Holandię i jak niewielu dołączyło do zespołów z góry tabeli, istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie jeszcze gorzej niż przedtem.
Królem letniej sprzedaży było bez wątpienia PSV, ale na szczęście dla czerwono-białych bardzo osłabił się także Ajax, ich najgroźniejszy rywal w walce o tytuł. Amsterdam opuścili m.in. Jasper Cillessen, Lasse Schöne, Anwar El Ghazi i Kolbeinn Sigthórsson, a w odwrotnym kierunku podążył jedynie 31-letni Obafemi Martins, który po udanej przygodzie w MLS wrócił do Europy. Ajax tym samym po raz kolejny zdecydował się zaufać swoim wychowankom. Nie sprowadził nikogo nawet na pozycję bramkarza, decydując się zaufać rutynowanemu Diederikowi Boerowi i młodemu Mickeyowi van der Hartowi, który w domyśle ma zostać następcą Cillessena. Przynajmniej na razie ta strategia przynosi owoce, gdyż Ajax z kompletem zwycięstw otwiera tabelę Eredivisie.
Na jeszcze dziwniejszy ruch zdecydował się Feyenoord, który nie kupił prawie nikogo, ale też nie pozbył się żadnego zawodnika. Powód jest prozaiczny - prowadzący zespół z De Kuip Fred Rutten uznał, że zespół jest wystarczająco dobry, a w zeszłym sezonie miał po prostu pecha i dlatego nie finiszował wyżej niż na 3. miejscu. Nowym piłkarzem
Dumy Południa został tylko Paragwajczyk Victor Ayala. Ciekawe, czy oryginalna taktyka Ruttena spodoba się zarządowi klubu z Rotterdamu, gdy na koniec sezonu będzie wygasała umowa holenderskiego szkoleniowca z Feyenoordu i przyjdzie czas decyzji, czy ją przedłużyć czy nie.
Zespoły z dołu tabeli tradycyjnie dokonały wielu roszad, sięgając po mało znanych i tanich zawodników. Najciekawszym ruchem jest sprowadzenie przez aspirującego o powrót do czołówki AZ Toma de Suttera, byłego już napastnika Clubu Brugge, w przeszłości zdobywającego bramki m.in. dla Anderlechtu. Uwagę zwraca również wolny transfer znanego z występów w Lechu Poznań i HSV Artjomsa Rudnevsa do Vitesse Arnhem.
10 największych transferów w Eredivisie:
1. Memphis Depay z PSV do Barcelony za 27 mln euro
2. Georginio Wijnaldum z PSV do Evertonu za 14 mln euro
3. Jasper Cillessen z Ajaksu do Milanu za 10 mln euro
4. Lasse Schöne z Ajaksu do Fiorentiny za 9 mln euro
5. Luc Castaignos z Twente do Malagi za 8,5 mln euro
6. Arturo Gonzalez z Atlasu do PSV za 8 mln euro
7. Wesley Hoedt z AZ do PSV za 7,5 mln euro
8. Kolbeinn Sigthórsson z Ajaksu do Sassuolo za 7 mln euro
9. Anwar El Ghazi z Ajaksu do Southampton za 6,5 mln euro
10. Tom de Sutter z Club Brugge do AZ za 5 mln euro