Newcastle United F.C.Gra: FIFA 14
Konsola: PS4
Poziom trudności: Legendarny
Czas gry: 6 minut - połowa
Pełna nazwa klubu: Newcastle United Football Club
Przydomek: The Magpies, The Toon, The Geordies, Sroki
Data założenia: 9 września 1892
Barwy: Biało-czarne
Siedziba: Newcastle Upon Tyne
Stadion: St. James' Park (52 404 miejsc)
Hymn klubowy: Blaydon Races
Właściciel: Mike Ashley
Menedżer: Alan Pardew
Sukcesy Klubowe
Mistrzostwo Anglii: 1905, 1907, 1909, 1927
Puchar Anglii: 1910, 1924, 1932, 1951, 1952, 1955
Superpuchar Anglii: 1909
Puchar Miast Targowych: 1969
Finalista Pucharu Ligi: 1976Przyszłość Alana Pardew wisi na włoskuWłaściciel klubu Newcastle United - Mike Ashley coraz poważniej myśli o zmianie menedżera. Narastające z każdym dniem protesty fanów "Srok" wywierają ogromną presję na multimiliarderze z Anglii. Kibice zarzucają Pardew przede wszystkim mało efektowny styl gry, banalne i proste wypowiedzi w mediach, naganne zachowania podczas meczów świadczące o braku klasy menedżera (np. popchnięcie sędziego technicznego w meczu z Tottenhamem, czy zaatakowanie głową Davida Meylera z Hull City) marnowanie potencjału swoich podopiecznych oraz traktowanie ulgowo pucharów krajowych, które przecież mogą zostać wykorzystane jako jeden z etapów budowy futbolowej potęgi. Kibice jednak żądają również zmiany właściciela. Ashleya zaś Toon Army oskarża za traktowanie klubu zbyt przedmiotowo, jako zwykły biznes i nie wysłuchiwanie licznych ich próśb. Ashley uważa, że kocha Newcastle United, choć często, może faktycznie bez złych zamiarów działa na jego niekorzyść. Przejmując klub z północno-wschodniej Anglii wyciągnął go z ogromnych długów, za co początkowo był wielbiony nad rzeką Tyne. Dziś jednak wszystko obróciło się o 180 stopni i mało kto pamięta jego zasługi dla klubu. Czy Mike Ashley upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu? Czy zwolni obecnego menedżera zyskując równocześnie sympatię kibiców? Wszystkiego mamy dowiedzieć się w najbliższym czasie.
Kandydaci do objęcia posady
Według bukmacherów największe szanse na zastąpienie Alana Pardew mają:
Kevin Keegan 2-1
Alan Shearer 4-1
Michael Laudrup 4-1
Cristophe Galtier 6-1
Gianfranco Zola 10-1
Paolo di Canio - 15-1
Frank de Boer 20-1
Na liście wystawionej przez jedną z firm bukmacherskich znalazł się również Waldemar Fornalik.
Oficjalnie: Mathieu Debuchy w Arsenalu!
Kanonierzy zapłacili Srokom za 28-latka 12 milionów funtów. Defensor ma zastąpić w drużynie Arsene Wengera, Bacary'ego Sagnę, który odszedł na zasadzie wolnego transferu do Manchesteru City. Debuchy trafił do Newcastle w styczniu 2013 roku za 6 milionów euro.
Niedawno Francuz w wywiadzie powiedział, że brakuje mu Ligi Mistrzów, co okazało się początkiem wyjaśnień za jego przyszłe odejście. Z Newcastle w sprawie Debuchy'ego kontaktowały się jeszcze francuskie drużyny, takie jak PSG, czy Monaco, jednak nie złożyły poważnej oferty. Mathieu będzie grał z numerem 26 na plecach.
Głównym kandydatem na jego zastępcę jest Micah Richards z Manchesteru City. The Citizens już ustalają warunki personalne z Mehdim Benatią, więc dla Anglika z pewnością nie będzie miejsca w składzie mistrzów Anglii.
Podsumowanie sezonu 2013/2014
Pozytywy:- Wygrana na Old Trafford, 3 pkt na White Hart Lane, zwycięstwo nad Chelsea, remis z Liverpoolem oraz rozbicie Stoke 5:1. W tych wszystkich meczach Newcastle pokazało klasę. Dało się poczuć zaangażowanie i determinację z pamiętnego sezonu 2011/12, w którym to Sroki zakończyły kampanię na 5 lokacie.
- Wypożyczenie Loïca Rémy'ego. Oczywiście, szkoda, że tylko wypożyczenie, ale i tak i tak Francuz nie zagościłby w Newcastle na dłużej niż jeden sezon. Po tak udanej serii spotkań, napastnik może wybierać między jednymi z większych klubów w Europie.
- Wprowadzanie do gry wychowanków - Paula Dummetta i Adama Armstronga. Ten pierwszy grał znacznie więcej, nawet strzelił gola Liverpoolowi, jednak ma już 22 lata. Chyba tylko w Polsce i właśnie w ekipie Alana Pardew zawodnicy w tym wieku są nadal młodymi talentami. Mnie osobiście bardziej cieszy ogrywanie Anglika niż Walijczyka. Armstrong deklasował całą angielską elitę na szczeblu młodzieżowym i zasłużył sobie na grę w pierwszym zespole. Jednak mimo wszystko grał mniej, niż powinien. Kiedy Rémy był kontuzjowany, to Pardew wolał postawić na Papissa Cissé, czy Sholę Ameobiego, którzy nawet nie pamiętają jak smakuje strzelenie gola w Premier League niż dać 16-latkowi pograć więcej niż 5 minut w meczach z przesądzonym już wynikiem.
- Rzuty rożne. W tym sezonie było dane nam oglądać aż 2 (!) bramki z rzutów rożnych strzelone przez Newcastle United. Strzelali je Loïc Rémy i Yoan Gouffran. Trafienie tego pierwszego przełamało haniebną serię trwającą od października 2011 roku bez gola z rożnego. Tego ostatniego zdobył Demba Ba po dośrodkowaniu Yohana Cabaye'a. Warto dodać, że obu piłkarzy nie ma już na rzeką Tyne.
- Listopad, czyli cztery wygrane z rzędu i zdobycie maksymalnej ilości punktów (12). Nagrody miesiąca dla najlepszego menedżera i piłkarza BPL otrzymali odpowiednio Alan Pardew i Tim Krul. Holender okazał się jedynym bramkarzem w całej lidze w tym sezonie, który sięgnął po to trofeum.
Negatywy: - Uzależnienie od Cabaye'a. Kiedy francuski rozgrywający pożegnał się z klubem odchodząc do PSG wszystko nagle runęło. Z sezonu, który pachniał europejskimi pucharami zostało marne miejsce w środki tabeli. W rundzie wiosennej Newcastle grało piłkę na poziomie Championship, czy nawet League One.
- Defensywa transferowa.
- Ściągnięcie Luuka de Jonga. Nie rozumiem, jaki plan miał Joe Kinnear sprowadzając zawodnika, który zagrał łącznie raptem kilka minut przez dwa sezony w M'gladbach. Na szczęście Luuk powiedział swojemu bratu to i owo o życiu nad rzeką Tyne i zdecydowanie lepszy z rodzeństwa de Jongów - Siem dołączył do klubu na początku lipca.
- Derby. Akurat tego tematu nie mam siły analizować. Za każdym razem jak o tym myślę, czuję się najgorzej w swoim życiu. Ciągle powtarzam sobie: "W następnym roku musimy się przełamać!". A w tym wyszło jak wyszło.
- Brak ogrywania młodych talentów (no może z ww. Armstronga). Sammy Ameobi, który po odejściu Cabaye'a, czyli w czasie kryzysu, jako jedyny prezentował futbol z prawdziwego zdarzenia, z dnia na dzień został odstawiony przez Pardew. 18-letni Gaël Bigirimana - odkrycie poprzedniego sezonu i jeden z niewielu pozytywów kampanii 2012/13 został z powrotem odesłany do ekipy juniorskiej.
- Sam menedżer i jego postawa - czyli uderzenie Davida Meylera i brak odwagi do wzięcia winy na siebie po złym rezultacie.
- Brak zastępstwa dla Cabaye'a. Jak można sprzedać w środku sezonu jedynego klasowego piłkarza w swoich szeregach i nie sprowadzić nikogo na jego zastępstwo? Takie rzeczy tylko z Joe Kinnearem jako dyrektorem sportowym, nad którym już pastwić się nie będę bo odszedł w środku sezonu i chciałbym jak najszybciej o nim zapomnieć.
Objawienie sezonu:- Mike Williamson - Aż trudno uwierzyć, że piłkarz grający chyba największe dno z całej drużyny, w wieku 29 lat może w przeciągu pół roku uczynić takie postępy jak zrobił to Iron Mike. W tym roku był absolutnie nie do przejścia i zdaniem chyba każdego fana futbolu, który go obserwował, Anglik zasługiwał na miejsce w kadrze na MŚ bardziej niż Chris Smalling.
Rozczarowanie sezonu: - Papiss Demba Cissé - Zaledwie 3 zdobyte bramki, w czym jedna z karnego, a jedna w pucharze Anglii mówią same za siebie. Zawodnik, który po przyjściu do klubu w pierwszych 15 spotkaniach zanotował 14 bramek, nagle zapomniał, jak się kopie piłkę. Ale to już normalne u podopiecznych Alana Pardew. Angielscy dziennikarze mówią na takich zawodników jak Senegalczyk, że zostali oni Sperdjowani (ang. Pardewed). Ofiarami tego zjawiska są między innymi: Moussa Sissoko, Mapou Yanga-M'Biwa, Yoan Gouffran, Davide Santon, Vurnon Anita, Hatem Ben Arfa, czy wspomniany już Cissé.
Najlepszy gracz sezonu: - Yohan Cabaye - Mimo iż w tym sezonie, w czarno-białych barwach grał tylko do stycznia, zdołał w pojedynkę utrzymać zespół w angielskiej ekstraklasie. Strzały z dystansu, dryblingi i kluczowe podania to znak firmowy francuskiego rozgrywającego.
Transfer sezonu:Jedynym był Olivier Kemen za nawet nie znaną kwotę - 16-latek z Francji, który zasilił ekipę juniorów. Pozostało także tylko wypożyczenie Loïca Rémy'ego, bo przygoda z Luukiem de Jongiem była jak drog przez mękę. Przez pół roku trwało wyczekiwanie aż w końcu odejdzie i odciąży budżet płacowy.
Wpadka transferowa sezonu:- Luuk de Jong...
Oceny zawodników:Tim Krul
#1 - 8/10
Rob Elliot
#21 - 5/10
Fabricio Coloccini
#2 - 7,5/10
Davide Santon
#3 - 6/10
Mike Williamson
#6 - 8/10
Mapou Yanga-M'Biwa
#13 - 4/10
Massadio Haïdara
#19 - 6,5/10
Mathieu Debuchy
#26 - 8/10
Steven Taylor
#27 - 5/10
Paul Dummett
#36 - 6/10
Yohan Cabaye
#4 - 10/10
Moussa Sissoko
#7 - 6,5/10
Vurnon Anita
#8 - 6,5/10
Hatem Ben Arfa
#10 - 6/10
Dan Gosling
#15 - 3/10
Sylvain Marveaux
#22 - 3/10
Cheick Ismaël Tioté
#24 - 9/10
Gabriel Obertan
#25 - 3/10
Papiss Demba Cissé
#9 - 2/10
Yohan Gouffran
#11 - 7/10
Loïca Rémy
#14 - 8/10
Luuk de Jong
#18 - 1/10
Shola Ameobi
#23 - 2/10