#88
Było, nie minęło: Wisła wśród pytań.
Jako, że EURO, umieszczam wpis w wersji lite, czyli taki, który za bardzo Was nie przemęczy, a jego czytanie nie zmusi do specjalnej koncentracji.
Kiedy powstała Wisła Kraków?
Rok 1906 uznawany jest za rok, w którym powołano do życia drużynę piłkarską i nadano jej nazwę "Wisła". Więcej informacji znajdziesz w artykule o historii Wisły
Dlaczego drużynę a następnie klub nazwano "Wisła"?
Nazwa pochodzi od "królowej polskich rzek", Wisły, przepływającej przez Kraków. Na początku istnienia klubu wstęga przecinająca piłkę (niczym Wisła Polskę i Kraków) była symbolem umieszczonym na koszulkach zawodników.
Czy "Wisła" jest jedyną nazwą w dziejach klubu?
Nie, ale jest to nazwa tradycyjna, najbliższa sercu wszystkich ludzi oddanych klubowi. Nazwy narzucone, wynikające z układu politycznego, takie jak "Gwardia Kraków" czy "GTS Wisła Kraków" nigdy nie zostały zaakceptowane. Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule Nazwa klubu.
Czy "Wisła" jest jedynym klubem o tej nazwie?
Nie. Istnieją inne Wisły w Polsce i poza jej granicami, przykładowo "Wisła Płock" czy "Wisła Chicago".
Co jest symbolem Wisły Kraków?
Pięcioramienna Biała Gwiazda na czerwonym tle.
Jakie są tradycyjne barwy Wisły?
Czerwono-biało-niebieskie.
Jak wygląda herb Wisły?
Wiślacy posługują się obecnie dwoma herbami - pierwszy z nich jest tradycyjnym herbem Towarzystwa Sportowego Wisła; drugi to herb Wisły Kraków SA, używany od 1997 roku, od czasu wyodrębnienia sekcji piłki nożnej z Towarzystwa Sportowego i przejęcia jej przez spółkę.
Czy Wisła ma swoją maskotkę?
Tak, jest nią Wiślacki Smok, symbolizujący związek klubu z historią Krakowa (smok to bohater średniowiecznej krakowskiej legendy).
Jakie przydomki ma Wisła?
Najczęściej na Wisłę mówi się "Biała Gwiazda". Koszykarze nazywani są "Wawelskimi Smokami". Kiedyś na Wiślaków wołano "Czerwoni".
W jakich strojach grają Wiślacy?
Stroje sportowe piłkarzy zmieniały się wielokrotnie w ciągu stu lat. W ostatnich latach drużyna najczęściej gra w białych spodenkach i czerwonych koszulkach. Wyjazdowy strój jest niebieski.
Gdzie Wisła rozgrywa swoje mecze?
Na Stadionie Miejskim im.Henryka Reymana przy ulicy Reymonta w Krakowie.
Która drużyna jest derbowym rywalem Wisły?
Cracovia Kraków, nazywana "sąsiadką z drugiej strony Błoń", rozległej łąki w centrum miasta.
Ile razy Wisła była mistrzem Polski w piłce nożnej?
Świętowaliśmy zdobycie mistrzostwa 13 razy - w latach 1927, 1928, 1949, 1950, 1978, 1999, 2001, 2003, 2004, 2005, 2008, 2009, 2011.
Ilu Wiślaków grało w Reprezentacji Polski w piłce nożnej?
101! Pierwszymi Wiślakami w Reprezentacji byli Stefan Śliwa i Henryk Reyman w 1922 roku, Wiślakiem nr 100 jest Patryk Małecki, drugą setkę otwiera Cezary Wilk.
Ilu Wiślaków było królami strzelców ekstraklasy?
Dziesięciu. Począwszy od Henryka Reymana w 1927 roku zdobyli oni dziewiętnaście tytułów króla strzelców, w tym Kazimierz Kmiecik dokonał tej sztuki cztery razy.
Kto był pierwszym kapitanem Wisły?
Józef Szkolnikowski, bramkarz; późniejszy prezes Klubu; żołnierz Legionów i Armii Andersa.
Kto jest obecnie kapitanem Wisły?
Znany z serca do gry i waleczności pomocnik Radosław Sobolewski.