#16731 I 2014
Podsumowanie zimowego okna transferowegoVincent Kompany był bohaterem najbardziej kontrowersyjnego styczniowego transferu. Jako że styczniowe okno transferowe to czas, w którym zazwyczaj dokonuje się uzupełnień składu, a nie znaczących wzmocnień, ruch na rynku transferowym był dużo mniejszy niż w lecie. Nie oznacza to jednak, że brakowało ciekawych transakcji, także tych, które odbyły się w atmosferze skandalu. Największym z nich był szokujący ruch Chelsea, która za 23,5 mln funtów sprowadziła kapitana Manchesteru City, Vincenta Kompany'ego, poważnie osłabiając jednego z najgroźniejszych rywali w walce o tytuł mistrzowski. Belg od początku sezonu wyraźnie nie dogadywał się z Manuelem Pellegrinim, który w kilku spotkaniach uciekł się nawet do posadzenia go na ławce rezerwowych. Kibice "The Citizens" natychmiast podzielili się na dwa obozy: jedni rozumieją swojego byłego już kapitana i krytykują chilijskiego menedżera, drudzy uważają Belga za zdrajcę. "Obywatele" na osłodę sprowadzili Lewisa Holtby'ego z Tottenhamu, kolejnego zawodnika, któremu było nie po drodze z jego dotychczasowym szkoleniowcem. Nie zdecydowali się jednak na zakupienie defensora w trybie last minute, co najprawdopodobniej oznacza, że wiosną Pepemu coraz częściej będzie partnerował Matija Nastasić.
Transfer Kompany'ego odbił się tak dużym echem, że rozbicie banku przez Arsene'a Wengera przebiegło niemal całkowicie w cieniu. Do północnego Londynu po zaledwie półrocznym okresie gry w AS Monaco zawitał łączony od dłuższego czasu z Realem Madryt Radamel Falcao, który kosztował 46,5 mln funtów. "Kanonierzy" tym samym po raz drugi w tym sezonie pobili klubowy rekord transferowy. Arsene Wenger jest wyraźnie niezadowolony z niedyspozycji strzeleckiej Gonzalo Higuaina, który wyraźnie nie spełnia oczekiwań kibiców i zdecydowanie zbyt rzadko pokonuje bramkarzy rywali. Receptą na problemy "Kanonierów" w ofensywie ma być Kolumbijczyk, który w tym sezonie opuścił już 2 miesiące gry z powodu kontuzjo uda. Sporo pieniędzy wydał też największy rywal Arsenalu, Tottenham, który przznaczył ponad 40 mln funtów na 2 bocznych obrońców: Jetro Willemsa z PSV i Aleksa Sandro z Porto. Co najdziwniejsze, obaj są lewymi obrońcami, a jesienią w barwach Spurs nieźle spisywał się Danny Rose, który jednak niespodziewanie został sprzedany do Olympique Marsylia za 14 mln euro. Brazylijczyk może także grać na prawej stronie defensywy, gdzie stoczyłby rywalizację z kontuzjowanym ostatnio Kylem Walkerem.
Sporo emocji wzbudził także niespodziewany transfer Alvaro Moraty do Chelsea. Hiszpan był ostatnio wypożyczony do Newcastle, gdzie strzelił kilka goli i był jasną postacią zespołu. To wystarczyło, by Chelsea wyłożyła 17 mln funtów, a Real, w którego planach 22-latek najwyraźniej się nie znajdował, zaakceptował ofertę. Zawarł sobie jednak ponoć prawo do odkupu napastnika za 30 mln funtów - ta klauzula ma obowiązywać przez pierwsze 2 lata 5-letniego kontraktu. Za otrzymane pieniądze Alan Pardew wzmocnił obronę i za 15 mln funtów kupił Fabrizio Colocciniemu nowego partnera do gry na środku defensywy - Serdara Tasciego z VfB Stuttgart. Znacząco wzmocniła się także Aston Villa, która niespodziewanie wygrała z Romą walkę o podpis Radji Nainggolana, utalentowanego bejgijskiego pomocnika typu "box-to-box", występującego ostatnio w barwach Cagliari.
Letni zakupowy letarg powetowało sobie PSG, wykładając bagatela 33 mln euro w celu sprowadzenia do siebie 21-letniego Lucasa Digne, lewego obrońcę i reprezentanta Francji, uważanego za jednego z najlepszych zawodników na swojej pozycji na świecie w swojej kategorii wiekowej. Wielki powrót do Ligue 1 zanotował Hatem Ben Arfa, który wrócił do Lyonu po tym, jak wytrzymał zaledwie pół roku w Tottenhamie. Stratę Tasciego szybko zrekompensował sobie Stuttgart, wykupując z Schalke 23-letniego Aleksandra Dragovicia. Hitowy transfer przeprowadził Bayern, płacąc 27,5 mln euro za Marca-Andre ter Stegena. Eksperci dziwią się tylko, po co Bawarczykom 22-letni bramkarz, skoro niepodważalną pozycję w klubie ma Manuel Neuer. Spekuluje się, że młodszy z Niemców może zostać wypożyczony latem, chociażby do swojego macierzystego klubu. Monachium opuścił za to Roman Neustaedter, który nie sprostał ani oczekiwaniom, ani presji fanatycznych kibiców, wytykających mu to, że wcześniej grał dla znienawidzonego w Bawarii Schalke. Defensywny pomocnik opuścił ojczyznę, decydując się zasilić Inter Mediolan.
10 największych transferów w Anglii:
1. Falcao z Monaco do Arsenalu za 46,5 mln funtów
2. Vincent Kompany z Manchesteru City do Chelsea za 23,5 mln funtów
3. Jetro Willems z PSV do Tottenhamu za 22 mln funtów
4. Alex Sandro z FC Porto do Tottenhamu za 21,5 mln funtów
5. Lewis Holtby z Tottenhamu do Manchesteru City za 18 mln funtów
6. Alvaro Morata z Realu Madryt do Chelsea za 17 mln funtów
7. Serdar Tasci z VfB Stuttgart do Newcastle United za 15 mln funtów
8. Sebastien Bassong z Norwich do Evertonu za 10,5 mln funtów
9. Radja Naiggolan z Cagliari do Aston Villi za 9,3 mln funtów
10. Florian Kainz ze Sturmu Graz do Norwich za 7,3 mln funtów
10 największych transferów w ligach zagranicznych:
1. Lucas Digne z Lille do PSG za 33 mln euro
2. Marc-Andre ter Stegen z Borussii M'Gladbach do Bayernu za 27,5 mln euro
3. Hatem Ben Arfa z Tottenhamu do Olympique Lyon za 18,5 mln euro
4. Aleksander Dragović z Schalke 04 do VfB Stuttgart za 14,5 mln euro
5. Danny Rose z Tottenhamu do Olympique Marsylia za 14 mln euro
6. Roman Neustaedter z Bayernu do Interu za 13 mln euro
7. Timo Hoern z 1.FC Koeln do Schalke 04 za 12 mln euro
8. Luc Castaignos z Twente do Ajaksu za 11 mln euro
9. Willy Boly z Auxerre do Rennes za 10 mln euro
10. Saphir Taider z Arsenalu do Saint-Etienne za 9 mln euro